ANASAYFA           ZİYARETÇİ           İLETİŞİM           SIK KULLANILANLARA EKLE

Bugünkü Alpagut

 


Peçenekte yaşayan ve Alpagut’un kurucuları olan Hallâ Uşağı, Hacı Emin Ağa, Hacı Memiş Ağa ve Durmuş Bey, Peçenek’ten gelerek, günümüzde Eski Alpağut olarak bilinen yerde, çamlıca mevkilerinde hayvanlarını otlatırlarmış. Eski Alpağut bunların çiftliğiymiş. Buralardaki otlaklarda, o zamanlar geyiklerin bile görüldüğü söyleniyor. Hayvanlarını buralarda otlatırlarken Pınarın Dere’ye su almaya gelirlermiş. Bir gün Pınarın Dere’ye su almaya geldiklerinde Ermiş bir insanla karşılaşmışlar. Bu mübarek insan onlara; “Şimdiki Alpagut’un bulunduğu yerdeki koca çay” kirmir çayını kasdederek neden oralara yerleşmiyorsunuz da buradan su taşıyorsunuz diye sormuş. Onlar da; Çayın taşmasından korktukları için kirmir çayının civarına gitmediklerini söylemişler.

Bu mübarek insan yanına bu dört kardeşi de alarak, birlikte şimdiki Alpagut’un kurulduğu yere gelmişler. Burada elindeki asasını çeşitli yerlere soktuktan sonra buralar kayalık, çay coşsa da buralara bir şey olmaz demiş. Sonra da kardeşlerin her birine ev ve oda yapacakları yerleri ayrı ayrı göstermiş. Sonra cami yapacakları yeri de göstermiş. Ben şimdi gidiyorum. Dönene kadar inşaatları bitirin diye de söylemiş.

Döndüğünde söylediği gibi evler ve odalar yapılmıştır. Doğruca Hacı Bey Ağa’nın evine gelir. Hacı Bey Ağa Ermişi evine buyur etmeden, hizmetinde çalıştırdığı kişiye misafiri, evinin yakınına yaptığı Odasına çıkartmasını söyler. Tanımamıştır gelen misafiri. Bu durum kırmıştır mübarek insanın kalbini..

Odada yapılan ikramlardan ve sohbetlerden sonra izin ister misafir. Kalkıp giderken hizmetkârın kulağına bir şeyler söyler. Bunu gören Hacı Bey Ağa hemen hizmetkârına ne söylediğini sorar. O da “39 haneniz 40 hane olmasın” dedi diye cevap verir. Bu sırada bir de bakarlar ki, misafirimiz ortadan yok olmuştur.

Not: Derneğimizin Yönetim Kurulu Üyelerinin eşleriyle birlikte, 28.02.2009 Cumartesi günü, Abidinpaşa’daki (Ankara) evinde ziyaret ettikleri Sait Aydoğan’ın sohbetinden.